III Marsz Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego 20.02.2013

Już po raz trzeci ulicami naszego miasta przeszedł marsz ku chwale bohaterskich Wielkopolan, którzy wywalczyli niepodległość.

16 lutego 1919 w Trewirze podpisano zawieszenie broni, na mocy którego uznano między innymi zakończenie konfliktu polsko-niemieckiego o Wielkopolskę. Tym samym trwające od 27 grudnia 1918 roku Powstanie Wielkopolskie zakończyło się zwycięstwem, jako jedyne w historii Polski. Z tej okazji, trzeci rok z rzędu kibole Kolejorza przeszli w Marszu Zwycięstwa ku czci zwycięskich Powstańców.

Marsz Zwycięstwa 20.02. 2013 (1)

Marsz odbył się w sobotę 20 lutego, tak aby jak najwięcej osób mogło wybrać się na to wydarzenie. Rozpoczęliśmy na Placu Wolności i przeszliśmy pod powstańcze graffiti, które powstało zimą. Tam odśpiewaliśmy Rotę w licznej asyście pirotechniki. Tak się też składa, że vis a vis malunku znajduje się siedziba poznańskiej redakcji ‘Gazety Wyborczej’, której nie zapomnieliśmy „pozdrowić” kilkoma odpowiednimi okrzykami.

Marsz Zwycięstwa 20.02. 2013 (7)

Marsz przeszedł przez Stary Rynek gdzie odśpiewaliśmy powstańczą pieśń, nazywaną „Marsylianką Wielkopolską”. Kolejny przystanek zaliczyliśmy na deptaku – ulicy Półwiejskiej, gdzie na jednej z kamienic sekcja Stare Miasto rozwiesiła wielką flagę powstańczą. Nie zabrakło kolejnych hurtowych ilości piro i okrzyków, które między kamienicami niosły się wspaniale i bardzo głośno.

Marsz Zwycięstwa 20.02. 2013 (3)

Stamtąd marsz przeszedł już bezpośrednio pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie głos zabrali organizatorzy i gość honorowy – pułkownik Narodowych Sił Zbrojnych Jan Podhorski, który zawsze wspiera nas ciepłym słowem.

Marsz Zwycięstwa 20.02. 2013 (2)

Na zakończenie odśpiewaliśmy hymn Polski oczywiście w asyście rac. Marsz był zdecydowanie najlepszym z dotychczasowych, trudno jednak określić precyzyjnie jego liczebność. Marsz zgromadził prawie 2 tysiące osób, a trasa wiodąca przez rozświetlone uliczki Starego Miasta dopełniła klimatu naszych obchodów. Pokazaliśmy jednocześnie, że żadne obostrzenia nie zmienią naszego sposobu świętowania ważnych dla nas rocznic.

Marsz Zwycięstwa 20.02. 2013 (5)

Trasa, którą przeszliśmy, była na pewno najbardziej klimatyczna z dotychczasowych Marszów. W większości prowadziła ciasnymi uliczkami, przez co śpiewy niosły się bardzo głośno, a długa kolumna, maszerująca wieczorową porą, oświetlona płonącymi pochodniami, wyglądała wspaniale. Po wyjściu z Placu Wolności obeszliśmy Arkadię, by zrobić tradycyjny już postój na rogu ulic 27 grudnia i 3 maja, gdzie odśpiewana została „Rota”, odpalono także niemałą ilość rac.
Marsz Zwycięstwa 20.02. 2013 (4)
Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, na którym po raz pierwszy w historii Marszu odśpiewaliśmy „Marsyliankę Wielkopolską”. Stamtąd ulicą Szkolną przeszliśmy na Półwiejską, gdzie z okien rozwieszona została duża replika flagi powstańczej, użyta już rok wcześniej, a ściany kamienic rozświetliły race. Z Półwiejskiej skręciliśmy w ul. Królowej Jadwigi, którą doszliśmy do Pomnika Powstańców Wielkopolskich, będącego jak co roku miejscem docelowym Marszu.
Marsz Zwycięstwa 20.02. 2013 (8)
Na koniec relacja video:

FOTORELACJA

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!