Podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2014/15

Za nami runda jesienna nazywana tak tradycyjnie, jednak jak zwykle rozpoczęta w środku lata. W upalnym lipcu rozpoczęliśmy nowy sezon meczem w Tallinie. Był to nasz pierwszy z tylko dwóch jak się okazało europejskich wyjazdów w tym sezonie. Drugim była wyprawa na północny kraniec Europy - na Islandię.  Nie mieliśmy w tym roku ani szczęścia do losowań, ani tradycyjnie na boisku, choć na tym drugim zaważył oczywiście skandaliczny brak zaangażowania i fatalne przygotowanie piłkarzy, którzy odpadli z rozgrywek ze studentami z wyspy wulkanów. Mimo to na obydwu wyjazdach w Europie obecna była kibolska delegacja - w Estonii było to około 400 osób zaś na Islandię wybrało się 7 fanatyków. Przy tej okazji nie popisał się klub, który odmówił kibicom możliwości podróżowania czarterem klubowym, co z powodzeniem praktykowane było w latach poprzednich. Tłumaczenia były mętne, zaś samolot klubowy poleciał z pustymi miejscami. Oczywiście zostało to przez nas skomentowane podczas domowego meczu z Islandczykami.

Mecze w pucharach przeplatały się w terminarzu z pierwszymi spotkaniami ligowymi. Niestety otwarcie sezonu musieliśmy przeżywać pod stadionem, bo za pirotechnikę w końcówce kampanii 2013/14 trybuny zamknął nam wojewoda Florek. Do tego na meczu z Estończykami decyzją UEFA zamknięty był Kocioł. Mecz z Piastem transmitowany był na telebimie, a doping prowadzony był spod stadionu, zaś na spotkaniu pucharowym z IV trybuny. Nie zabrakło na nim także transparentów wymierzonych w europejską federację i wojewodę. W sierpniu nie pojechaliśmy też oficjalnie do Zabrza, dzięki uprzejmości gospodarzy kilkanaście osób od nas weszło jednak na mecz incognito.

Tymczasem w Poznaniu 3 sierpnia podejmowaliśmy GTS, jednak bez kibiców gości, którzy prowadzili protest przeciwko swojemu prezesowi - Jackowi Bednarzowi. Ten sam problem dotyka fanatyków bydgoskiego Zawiszy, którzy również odpuścili wyjazd do nas. Wiślakom udało się wygnać z klubu znienawidzonego krawaciarza i 2 miesiące później w Pucharze Polski stawili się u nas, ale w słabiutkiej liczbie i z tylko jedną flagą. Ich wizyta niestety wpisała się w całokształt kiepskiej prezentacji gości na naszym stadionie w minionej rundzie. Dobrze wizualnie pokazała się tylko Pogoń (980), na wyróżnienie zasługuje także Górnik Zabrze (505), który zaprezentował najlepszy doping spośród przyjezdnych ekip.

Jeśli zaś chodzi o naszą frekwencję to także nie było z nią najlepiej. Średnio na mecz przychodziło niecałe 15 tysięcy kibiców, jednak średnią zawyżały mecze pucharowe, na których za każdym razem kołowrotki obracały się ponad 20 tysięcy razy. Na meczu z GTSem w Pucharze Polski byliśmy bliscy liczby poniżej 10 tysięcy kibiców. Regres ten ma wiele przyczyn, począwszy od skandalicznej postawy piłkarzy na początku sezonu i wielu koszmarnych wtop w dalszej jego części, a także marazmu, który zapanował na meczach na Bułgarskiej. Po odpadnięciu z Ligi Europy trybuny zaprzestały normalnego dopingu na kilka meczów, głośno cisnąc po zarządzie, trenerach i piłkarzach. Trener został wymieniony, jednak poza tą zmianą próżno było szukać dalszych ruchów mających polepszyć sytuację.

Nie zmieniła się także sytuacja kibiców - mimo, że w klubie unormowano pewne sprawy po niemal rocznej udręce spowodowanej aferą z transparentem to nadal ultrasi jak i zwykli kibice napotykali na swej drodze szereg trudności. Poza wojewodą, którego nikt już nie traktuje poważnie, nadal swoje szkodliwe działania prowadzi milicja. Sypią się kolejne zakazy, między innymi za stanie na schodach, a także za słynną aferę z flagą Murowanej Gośliny. Działania kibicowskie były także utrudnione z powodu przedłużającego okresu przejściowego między zakończeniem działalności stowarzyszenia "Wiara Lecha" i początkiem pełnych działań "Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań". Co prawda udało się ogarnąć naprawę nagłośnienia i kilka innych spraw, jednak nadal daleko do skali i uporządkowania działań z czasów świetności "WL". W minionej rundzie kulały także zbiórki, na meczach zbieracze wyciągali z puszek kwoty w przedziale 2-5 tysięcy złotych, co nie wystarcza na cokolwiek sensownego w kontekście oprawy na naszym wielkim stadionie. Mimo to jesienią było kilka pozytywnych akcentów ultras. W Poznaniu był to mecz z Bełchatowem i wielka oprawa poświęcona Armii Poznań, a także dostosowana do wymiarów Kotła oprawa z wyjazdu do Warszawy. Mecz ten z powodu owych prezentacji szybko znalazł się w czołówce najlepszych meczów przy Bułgarskiej w ostatnich sezonach.

Na wyjazdach także nie zabrakło pirotechniki, która odpalana była przez nas we wspomnianej Warszawie i w Krakowie.

Na stadionie po gorszej stronie krakowskich Błoń spłonęła także skrojona wiślakom na meczu w Poznaniu w 2013 roku flaga "Nieobliczalni". Ogólnie wyjazdy nieco się odmuliły, głównie za sprawą nowej przyśpiewki. Wprowadzona przez Kotarę melodia Cała Polska zna w szybkim czasie stała się hitem i na stałe zagościła w naszym repertuarze.

Poza boiskiem, po 5 latach miał miejsce rewanż na Lechii Gdańsk - po 2-minutowym spotkaniu po 73 osoby, górą był Kolejorz.

Warto także wspomnieć, że jesienią odbyły się II Oficjalne Mistrzostwa Poznania w Boksie, a także Gala Sportów Walki w Gostyniu i Pile (nagranie z wydarzenia tutaj), gdzie powstał też nowy klub - Sporty Walki Piła. W obydwu galach na ringu można było zobaczyć w akcji fanatyków znanych z trybun.

Jesienią nie zapomnieliśmy także o wsparciu naszych zgód. Kibice Kolejorza wspierali Arkowców w Legnicy, a także w Gdyni na meczu z Sandecją, Cracovię na Derbach Krakowa i we Wrocławiu, a także na kilku innych spotkaniach.

W A-klasie rade dają kibole z DWL (przezimują na pozycji lidera), a kibicowsko szczególnie atrakcyjne było spotkanie z LKS Kicin rozegrane w Owińskach. Oprawę przygotowali wówczas miejscowi kibole wraz z Murowaną Gośliną.

LKS Kicin - DWL 2014

Z innych akcji warto wspomnieć spotkania podczas których kręcone były materiały promujące i mobilizujące przed Świętą Wojną, a także Marszem Niepodległości. Jesienią nie zabrakło też pochodu przedmeczowego - miła odmiana od "codzienności" miała miejsce przed spotkaniem z Cracovią. Przed pochodem głównym z Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego miały miejsce pochody i zbiórki osiedlowe i sekcyjne. Jeśli chodzi o sekcje, to przed sezonem przeszły one reorganizację, która przynosi pierwsze efekty. Najaktywniejsi jesienią byli kibole z Fyrtla Północ, poza nimi swoją działalność rozpoczęły Ejbry (Rataje i Swarzędz), Zjednoczone Południe (Luboń, Wilda, Stare Miasto), a także połączone siły Jeżyc i Grunwaldu.

Lech Cracovia 31.08 2014 (3)

Poza meczami kibice Kolejorza aktywnie brali udział w wielu inicjatywach i akcjach patriotycznych. Największą oczywiście był Marsz Niepodległości, który ściągnął do Warszawy ponad 1000 kiboli Kolejorza. Tradycyjnie prezentowaliśmy się tam bardzo dobrze i mimo przygód w komplecie wróciliśmy do Poznania. Delegacja kibiców Kolejorza była obecna w Warszawie także z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, spotkaliśmy się także pod Poznańskimi Krzyżami aby uczcić rocznicę Powstania na Węgrzech w 1956 roku. Nie brakowało także innych wydarzeń kultywujących pamięć o naszych przodkach i historię, o której poza nami mało kto chce pamiętać. Jesienią nie próżnowali Kolejowi Patrioci, a ich działalność można prześledzić na facebookowym profilu Kibolskiego Klubu Dyskusyjnego. Nie zabrakło tej jesieni też spotkań i prelekcji z ciekawymi gośćmi, między innymi w Kaźmierzu i Pile. Ponadto tradycyjnie na kibolską pomoc mogło liczyć wiele osób potrzebujących, domów dziecka, hospicjów, kombatantów, a także środowisk kresowych i innych również poza naszymi granicami.

W ostatnim półroczu, odpowiednie kolory zyskało także wiele ścian i murów. Cieszy coraz więcej niebiesko-białych akcentów na ulicach Poznania i Wielkopolski, choć to nadal kropla w morzu.

Wyjątkowo sympatyczna rocznica była obchodzona w dniu meczu z Zawiszą. Wtedy właśnie 10 lat działalności świętował FC z Bnina, nie zabrakło jubileuszowego transparentu wywieszonego na promenadzie w asyście pirotechniki oraz na meczu.

***

Patrząc na jesień przez pryzmat liczb to za nami 25 meczów Kolejorza, z których tylko 18 obejrzeliśmy w normalnych warunkach.

Spośród tych 25 spotkań, 4 rozegrane zostały w Lidze Europy i 2 w Pucharze Polski, a 19 w lidze.

Mecze u siebie

Na 14 meczów u siebie 1 odbył się przy pustym stadionie zaś 3 odbyły się z zamkniętym Kotłem. Stadion zamknął wojewoda na otwarcie sezonu z Piastem jeszcze za poprzedni sezon, zaś Kocioł zamknięto nam na mecz z Nõmme decyzją UEFA (kara z poprzedniego sezonu za antylitewski transparent) oraz na mecze z Górnikiem Łęczna i Podbeskidziem decyzją Komisji Ligi (za przerwanie meczu z GKS Bełchatów).

W sumie na trybunach w Poznaniu na 13 meczach (nie liczymy meczu z Piastem) stawiło się 194592 kibiców, co daje średnią 14968 osób na jedno spotkanie (przy pustym Kotle na 3 meczach).

Zgody wspierały nas na niemal każdym meczu na Bułgarskiej. Na meczach z Nomme, 2 meczach z GTSem i Lechią nie zabrakło także flag naszych braci z Arki, Cracovii i KSZO.

Sektor gości w tej rundzie wyglądał raczej słabo. Najliczniej odwiedziła nas Pogoń - w 980 osób z dobrym oflagowaniem, warto wyróżnić też Torcidę z Zabrza - 505 osób wraz ze zgodami, dobre oflagowanie i doping. W skromniutkiej liczbie odwiedzili nas także Estończycy zasiadający na trybunie imienia Teodora Anioły.

Pełna informacja:

Piast Gliwice

Liczba kibiców: stadion zamknięty decyzją wojewody, pod stadionem zgromadziło się i dopingowało kilkaset osób

Zgody: -

Kibice gości: -

Relacja

JK Nõmme Kalju (Liga Europy)Lech - Nomme, 24.07 (1)

Liczba kibiców: 20263 (zamknięty Kocioł decyzją UEFA za antylitewski transparent na meczu z Grunwaldem Wilno 8.08.2013)

Zgody: Arka ~50 z flagą

Kibice gości: 10 osób z dopingiem i flagami na kijach

Relacja

GTS Wisła KrakówLech GTS 3.08 (11)

Liczba kibiców: 16264

Zgody: delegacje wszystkich zgód, Cracovia z flagą

Kibice gości: brak z powodu protestu przeciw prezesowi Jackowi Bednarzowi

Relacja

Ungmennafélagið Stjarnan (Liga Europy)Lech Stjarnan 7.08 2014 (7)

Liczba kibiców: 22629

Kibice gości: -

Relacja

Pogoń Szczecin10357243_359772250843476_3303365379281575672_n

Liczba kibiców: 13174

Kibice gości: 980 z licznym oflagowaniem

Relacja

CracoviaLech - Cracovia 31.08 (1)

Liczba kibiców: 14884

Zgody: Arka w kilkanaście osób z 1 flagą

Kibice gości: ~400 z 4 flagami

Relacja

Zawisza BydgoszczLech Zawisza, 20.09 2014(2)

Liczba kibiców: 11078

Kibice gości: brak z powodu protestu przeciw prezesowi Radosławowi Osuchowi

Relacja

GTS Wisła Kraków (Puchar Polski)Lech GTS 24.09.2014 PP (3)

Liczba kibiców: 10695

Kibice gości: 170 z 1 flagą

Relacja

GKS BełchatówLech Bełchatów 5.10. 2014 wwa (9)

Liczba kibiców: 18717

Kibice gości: 100 z 1 flagą

Relacja

Górnik ŁęcznaLech Łęczna

Liczba kibiców: 14882 (zamknięty Kocioł)

Kibice gości: 119 (ze zgodami)

Jagiellonia Białystok (Puchar Polski)Lech Jaga, PP 30.10. 2014 (1)

Liczba kibiców: 10237

Kibice gości: 50 z 1 flagą

Relacja

PodbeskidzieLech Podbeskidzie 2

Liczba kibiców: 12991

Kibice gości: kilkanaście osób

Górnik ZabrzeLech KSG 30.11. 2014 (8)

Liczba kibiców: 12749

Kibice gości: 505 (w tym zgody i gościnne delegacje) z licznym oflagowaniem

Relacja

Lechia GdańskLech Lechia 13.12. 2014 (12)

Liczba kibiców: 16029

Zgody: Arka kilkadziesiąt osób z 1 flagą, KSZO kilka osób z flagą

Kibice gości: brak z powodu zakazu wyjazdowego

Relacja

***

Wyjazdy

Z 11 możliwych wyjazdów oficjalnie byliśmy na 8, zaś do Zabrza kilkanaście osób wybrało się incognito.  Z tych ośmiu wypraw dwie były wypadami w Lidze Europy, a pozostałe sześć na ligowe stadiony. Zabrakło wyjazdów w Pucharze Polski z powodu pechowych losowań - GTSu i Jagiellonii z meczami w Poznaniu. W lidze do Białegostoku nie jechaliśmy z powodu braku odbiorów na ukończonym stadionie, zaś do Zabrza oficjalnego wyjazdu nie było z powodu przeciągającej się budowy nowego obiektu. Na mecz w Kielcach dostaliśmy zakaz.

Podczas 8 oficjalnych wypraw za Kolejorzem przebyliśmy 6115 kilometrów. Najdalszym wyjazdem była oczywiście Islandia - ok. 3000 km, zaś najbliżej mieliśmy do Wrocławia ~170 km.

Na 4 wyjazdy podróżowaliśmy specjałem (Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Kraków), na trzy udaliśmy się autokarami (Kalju, Chorzów, Gliwice) zaś na wyspę wulkanów wyjazdowicze dotarli samolotem.

W sumie na sektorach gości stawiliśmy się w liczbie 7118, licząc ze zgodami. Bez oficjalnie podawanych liczb zgód nasza liczebność wyniosła 6762 osoby.

Najliczniej wspieraliśmy Lecha we Wrocławiu - 1735 głów, zaś najmniejsze grono podążyło na Islandię - 7 osób.

Pełna informacja:

KaljuNomme Lech 17.07 (12)

Liczba osób: ~400 (w tym kilka z KSZO),

Flagi: 6 + 1 KSZO

Transport: autokary i auta

Odległość: ~1200 km

Relacja

StjarnanStjarnan - Lech 31.07.14 (5)

Liczba osób: 7 (+ 6 Arka Iceland)

Flagi: 2

Transport: samolot

Odległość: ~3000 km

Relacja

Gdańsk Lechia Lech 10.08 (6) 2014

Liczba osób: 1260 (w tym Arka 140, KSZO 3)

Flagi: 5

Transport: pociąg specjalny, auta

Odległość: ~300 km

Relacja

ChorzówRuch Lech 24.08 2014 (6)

Liczba osób: 560

Flagi: 2

Transport: autokary i auta

Odległość: 350 km

Relacja

WarszawaLegia Lech 27.09 2014 (49)

Liczba osób: 1260 (w tym 10 KSZO)

Flagi: 9 + 2 KSZO

Transport: pociąg specjalny

Odległość: 300 km

Relacja

WrocławŚląsk - Lech, 2.11. 2014 (4)

Liczba osób: 1735

Flagi: 6

Transport: pociąg specjalny

Odległość: 170 km

Relacja

GliwicePiast - Lech, 23.11. 2014 (15)

Liczba osób: 800

Flagi: 4

Transport: autokary i auta

Odległość: 340 km

Relacja

Kraków GTS - Lech 7.12. 2014 (2)

Liczba osób: 1150 (w tym ~200 Cracovia)

Flagi: 7

Transport: pociąg specjalny i auta

Odległość: 540 km

Relacja

***

Podsumowując, była to ogólnie średnia runda. Zabrakło dłuższej przygody w Europie i wyjazdów pokroju St. Gallen lub jakiegoś mocnego kibicowsko przeciwnika, klimatycznego wyjazdu w Pucharze Polski, pojawiło się też kilka problemów wewnętrznych, które są znane, ale nie będziemy ich tutaj roztrząsać. Mimo to tej jesieni było kilka niezapomnianych i wspaniałych momentów, które pokazują, że drzemie w nas ciągle, mimo represji, zmiany pokoleniowej i innych problemów - olbrzymi potencjał. Zachęcamy więc po lekturze do wspomnień, ale także do wyciągnięcia wniosków i zbierania sił na rundę wiosenną.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress