Podsumowanie rundy wiosennej sezonu 2015/16

Jesień w naszym wykonaniu podsumowaliśmy tradycyjnie na początku roku. Teraz pora przyjrzeć się wiośnie, a potem podsumować sezon 2015/16, jeden z najtrudniejszych i najbardziej niezrozumiałych w historii naszego klubu.

Wiosna niestety była kontynuacją jesiennej degrengolady w naszym klubie. Pod koniec jesieni coś sportowo drgnęło, początek wiosny też stwarzał pewnego rodzaju nadzieje, jednak okazały się one płonne. Kiedy w lidze wszystko zostało już zaprzepaszczone okazało się, że w wielkim finale Pucharu Polski także nie jesteśmy w stanie podjąć rywalizacji z Legią.

W dodatku na wierzch wypłynął skandal związany z ujawnieniem filmiku nagranego w autokarze piłkarzy przez Nicki Bille. Na filmiku słychać jaki stosunek mają kopacze do nas kibiców. Główny winowajca przeprosił nas osobiście pod Kotłem po ostatnim meczu z Ruchem, ale ogromny niesmak pozostał i obdarcie z jakichkolwiek złudzeń, że my kibice znaczymy cokolwiek dla klubu i jego pracowników zakładających nasze barwy. Kolejnym cytatem był ten wypowiedziany przez Marcina Kamińskiego, który stwierdził zdziwiony Że też im się chciało... Mowa oczywiście o nas, że przyszliśmy zmobilizować piłkarzy przed finałem Pucharu Polski. Owocem afery było pauzowanie w finale... Nickiego Bille, oficjalnie z powodu kontuzji. Szkoda bo Duńczyk sprawiał wrażenie jedynego, któremu jeszcze się chciało i który znał wagę tego pojedynku.

Runda skończyła się zapowiedzią porządków, przeprosinami Trałki i naszą szydera w Lubinie i na meczu z Ruchem. Co będzie dalej czas pokaże, wygląda jednak na to, że w klubie nadal jedynym pomysłem jest przeczekanie.

***

Podsumowując naszą aktywność to cezurą dla opisywanego okresu jest VIII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. 8. Pielgrzymka, 9.01. 2016 (8)To była pierwsza nasza kibolska aktywność w tym roku kalendarzowym. Udaliśmy się tam w dobrej liczbie i godnie reprezentowaliśmy Kolejorza na tym specyficznym wydarzeniu. Warto wyróżnić informację, że tradycyjną oprawę prezentowaną na Jasnogórskich Wałach przygotowało Lech Poznań Ultras. Prezentacja dotyczyła Poznańskiego Czerwca 1956. Potem wszyscy wyczekiwali już na początek rundy. Marsz Zwycięstwa, Gistyń, 13.02. 2016 (1)Ten wyznaczył szósty już Marsz Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego organizowany przez nas samych. Tym razem wydarzenie odbyło się w Gostyniu i wypadło całkiem nieźle. Dzień później widzieliśmy się już na Bułgarskiej na meczu z Niecieczą. Potem ominął nas wyjazd na Podbeskidzie z powodu zakazu wyjazdowego za mecz u siebie z Zagłębiem 13 grudnia 2015, więc drugi mecz wiosny - z Jagiellonią - rozegraliśmy również u siebie.

Wyjazdową rundę zaczęliśmy tym samym 2 marca w Zabrzu, gdzie z pirotechniką i w całkiem dobrej liczbie, mimo środowego terminu, otworzyliśmy sektor gości na nowym stadionie Górnika.KSG - Lech, 2.03. 2016 (16) Potem przy Bułgarskiej i w Poznaniu gościliśmy naszych braci z Krakowa, by po 2 tygodniach powrócić na Górny Śląsk na mecz z Ruchem. W związku z planami budowy nowego stadionu, wielu wieszczyło, że to w końcu ostatnia wizyta na starym skansenie przy Cichej, ale w trakcie rundy okazało się, że chorzowski klub ponownie wpadł w tarapaty finansowe i wizja nowego obiektu dla Chorzowian ponownie się oddaliła.

Kolejne trzy mecze to domowe starcia z Zagłębiem Sosnowiec, święto ligowej piłki z Legią oraz potyczka ze Śląskiem. Pierwsze dwa spotkania zostały okraszone oprawami, zarówno przygotowanymi przez LPU jak i ekipy gości. Lech - Zagłębie Sosnowiec, 15.03. 2016 (5)Na meczu pucharowym z nie widzianymi przy Bułgarskiej 9 lat Sosnowiczanami w Kotle pojawiły się wulkany, które przed 16 laty także zapłonęły na starym sektorze, również podczas meczu z Zagłębiem. Te odpalone teraz niestety nie spełniły oczekiwań, ale mecz upłynął w dobrym, kibolskim klimacie. Rundę zasadniczą zakończyliśmy pucharowym rewanżem na oldskulowym Stadionie Ludowym w Sosnowcu i zakazowej wizycie na sektorach gospodarzy w Łęcznej.

Runda finałowa upłynęła właściwie pod dyktando jednego meczu - finału Pucharu Polski na Stadionie Narodowym. Podobnie jak rok wcześniej, wraz z Legią stworzyliśmy na trybunach kapitalne, kibolskie widowisko, a mecz z pewnością wpisał się na stałe do naszej historii. Mecz będzie także pamiętany w związku z naszą bakljadą zaprezentowaną pod koniec meczu. Po nim posypały się na nas zewsząd gromy i na nowy sezon dostaliśmy drakońskie kary.PP finał, Lech - Legia, 2.05. 2016 koniec (1) Obciążono nas zakazem wyjazdowym na Superpuchar i całą edycję Pucharu Polski, a także dołożono karę finansową. Dla nas te chwile szalonej zabawy były chyba najlepszym momentem sezonu, a ich wymowa na wielu płaszczyznach była jasna. Po fatalnej rundzie, która razem z jesienią dopełniła tragiczny bilans minionego sezonu, po kolejnych ciosach w nas kibiców, a także wielkich zawodach sprawianych przez klub jak i zawodników trybuny jasno pokazały swój bunt, sprzeciw i wyraziły oburzenie z powodu takiego stan rzeczy i zszarganiu reputacji Lecha Poznań.

Przed wielkim finałem pojechaliśmy w słabych liczbach do Warszawy i Szczecina, a na Bułgarskiej w meczach bez historii podejmowaliśmy Piasta i Lechię. Zagłębie - Lech, 11.05. 2016 (2)Po majówce mimo zakazów pojawiliśmy się w Krakowie i Lubinie, gdzie kozackim dopingiem, świetną zabawą, a także zdrową szyderką z kopaczy pożegnaliśmy sezon wyjazdowy. Całą kampanię zamknęliśmy przy Bułgarskiej meczem z Ruchem, gdzie wyraźnie zaznaczyliśmy jak bardzo ten koszmarny sezon nas zabolał.

Wiosną ultrasi zaprezentowali owoce swojej prace na 5 spotkaniach. Wszystkie te prezentacje upiększone zostały pirotechniką. Oprawy zostały zaprezentowane na meczach wyjazdowych z Górnikiem Zabrze, a także oczywiście na finale w Warszawie oraz na meczach domowych z Jagiellonią Białystok, Zagłębiem Sosnowiec, Legią Warszawa i Ruchem Chorzów.

Prace nad największymi oprawami, czyli tymi zaprezentowanymi na Stadionie Narodowym ultrasi uwiecznili na krótkiej produkcji filmowej:

W trakcie rundy nie próżnowaliśmy także na innych płaszczyznach, tradycyjnie odpowiednich kolorów nabierały mury i ściany w Poznaniu i całej Wielkopolsce.

Dużo działo się także na meczach Drużyny Wiary Lecha. Ta okrzepła sportowo i walczyła na boisku całym sercem, ale ogólnie niewesoła jest jej sytuacja finansowa. Oczywiście prowadzona jest akcja pomocy dla chłopaków, w którą warto się włączyć. Sezon DWL zakończyła w Zaniemyślu 18 czerwca, w dobrym kibolskim stylu. Wcześniej ciekawie było na meczach w Luboniu 21 maja i w Śremie 5 czerwca.

***

Pora na zwyczajowe statystyki i informacje w pigułce. Wiosną Lech rozegrał 19 spotkań, spośród których (z powodu zakazu wyjazdowego) zabrakło nas na jednym - z Podbeskidziem na wyjeździe. 16 meczów rozegraliśmy w lidze i to w tych rozgrywkach nie dane nam było udać się pod Klimczok, zaś 3 potyczki były pucharowe. Sumując rozgrywki - obejrzeliśmy na żywo u siebie  9 meczów, tak samo jak na wyjeździe, w związku ze wspomnianą karą. Patrząc rozgrywkami, w lidze zaliczyliśmy 7 delegacji i 8 meczów u siebie, a w Pucharze Polski były to: 1 mecz domowy i 2 wyjazdy.

Mecze u siebie

W sumie 9 spotkań na Bułgarskiej obejrzało 160854 kibiców. Daje to średnią 17873 osób na mecz. Najwięcej widzów zgromadziło ligowe spotkanie z Legią - 41567, zaś najmniej mecz z Piastem, również w lidze, w rundzie dodatkowej - 10289.

Patrząc z podziałem na rozgrywki, zmagania ligowe przyciągnęły 147969 kiboli, średnio - 18496 na mecz. Rekordowa frekwencja w lidze padła w meczu z Legią Warszawa - 41567, jednak wiadomo, że ligowy hit zaburza zawsze statystyki. Z "normalnych" spotkań rekordowy był ten z Cracovią, który zgromadził 24813 kibiców, ale tutaj z kolei niemal połowę liczby stanowili gimnazjaliści, wpuszczani za darmo w ramach promocyjnej akcji. Z pozostałych meczów rekordowy był ten kwietniowy ze Śląskiem Wrocław, który zgromadził 17697 kibiców, zaś najmniej osób w lidze przyszło na wspomniane spotkanie z Piastem - 10289.

Jedno jedyne, wiosenne, domowe spotkanie w Pucharze Polski z Zagłębiem Sosnowiec obejrzało 12885 osób.

Jak chodzi o kibiców gości to tradycyjnie było z tym kiepsko. Odwiedziły nas głównie słabiej jeżdżące ekipy, a Śląsk i solidnie prezentujący się poza domem Ruch, nie mogli pojawić się ze względu na zakazy.

Konkurencję odstawili więc w tyle legioniści, którzy w końcu u nas odpalili spore ilości pirotechniki i najechali nasz stadion w około 2 tysiące osób, a także Zagłębie Sosnowiec, który na swój najważniejszy wyjazd od lat przyjechało wraz ze zgodami w 1521 osób w środku tygodnia i również poultrasowało.

Pełna informacja:

KS NiecieczaLech - Nieciecza, 14.02 (7)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 17148

Goście: 68

Flagi gości: 3

Relacja

*

Jagiellonia BiałystokLech - Jaga, 28.02. 2016 (9)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 14366

Goście: 231

Flagi gości: 1

Relacja

*

CracoviaLech - Cracovia, 6.03. 2016 (2)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 24813

Goście: ~800

Flagi gości: 9

Relacja

*

Zagłębie Sosnowiec

Lech - Zagłębie Sosnowiec, 15.03. 2016 (6)

Rozgrywki: Puchar Polski

Widzów: 12885

Goście: 1564

Flagi gości: 18

Relacja

*

Legia Warszawa

Lech - Legia, 19.03. 2016 (16)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 41567

Goście: 2000

Flagi gości: 21

Relacja

*

Śląsk Wrocław

Lech Śląsk 16.02. 2014 (8)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 17697

Goście:  zakaz (obecne 32 osoby z KKN)

Flagi gości: -

Relacja

*

Piast Gliwice

Lech - Piast, 19.04. 2016 (1)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 10289

Goście: 46

Flagi gości: 2

Relacja

*

Lechia Gdańsk

Lech - Lechia, 28.04. 2016 (1)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 10770

Goście: 335

Flagi gości: 4

Relacja

*

Ruch Chorzów

Lech - Ruch, 15.05. 2016 (13)

Rozgrywki: Liga

Widzów: 11319

Goście: zakaz

Flagi gości: -

Relacja

*

Wyjazdy

Wiosną Kolejorz rozegrał 9 spotkań poza Poznaniem. Na mocy decyzji władz ligi i PZPN i nałożone na nas zakazy, miały przepaść nam aż 4 delegacje. Na szczęście dzięki kibolskiej solidarności 3 z nich udało się ostatecznie zaliczyć. Wszystkie sankcje nałożone były na mecze ligowe. Byliśmy więc obecni na 9 meczach wyjazdowych - 7 ligowych i 2 w Pucharze Polski. Przepadła nam wyprawa na mecz z Podbeskidziem, zaś kolejno w Łęcznej, Krakowie (Cracovia) i Lubinie mogliśmy liczyć na wspomnianą życzliwość.

W sumie przejechaliśmy tej wiosny za Lechem 3090 kilometrów co daje średnią 343 na wyjazd. W Pucharze Polski przebyliśmy 689 kilometrów (średnio 344), zaś w lidze 2041. Średnio na jedną wyprawę ligową pokonywaliśmy więc 343.

Najodleglejszym punktem w który dotarliśmy tej wiosny była Łęczna - dzieli ją od Poznania około 500 kilometrów, zaś najbliżej mieliśmy do Lubina - 164 kilometry.

Czterokrotnie podróżowaliśmy pociągiem specjalnym (Warszawa, Chorzów, Szczecin i Zabrze), na pozostałe wyjazdy docieraliśmy autami, busami i autokarami.

Liczbowo prezentowaliśmy się średnio. W sumie na sektorach gości stawiło się nas 16503. Oczywiście liczbę tę znacząco zawyża nasza inwazja na Stadion Narodowy w sile 11 tysięcy głów. To była oczywiście nasza najliczniejsza delegacja. Najmniej było nas na zakazie w Łęcznej - 330. Doliczając do finału półfinał w Sosnowcu, na pucharowe zmagania udało się nas 11450. Na ligowe 7 potyczek pojechaliśmy w sumie w 5053 osoby co daje średnią 721 kibiców. Najwięcej było nas w Zabrzu - 1521, zaś najmniej, na wspomnianej wyprawie na Lubelszczyznę. Liczba z Zabrza na pewno robi wrażenie, szczególnie że mecz rozgrywany był w środę o 20:30. Poza tą solidną wyjazdową prezentacją, a także pożegnaniem wyjazdowego sezonu w Lubinie (1000 osób na zakazie z flagą) zaprezentowaliśmy raczej słabą formę wyjazdową. Szczególnie mocno martwią słabiutkie liczby w Warszawie (570) i w bliskim Szczecinie (578).

Pełna informacja:

Górnik ZabrzeKSG - Lech, 2.03. 2016 (16)

Rozgrywki: liga

Nasza liczba: 1521

Flagi: 8

Transport: pociąg specjalny

Odległość: 351 km

Widzów: 12453

Relacja

*

Ruch ChorzówRuch Chorzów - Lech, 12.03. 2016 (18)

Rozgrywki: liga

Nasza liczba: 654

Flagi: 5

Transport: pociąg specjalny

Odległość: 366 km

Widzów: 9000

Relacja

*

Zagłębie SosnowiecZagłębie Sosonowiec - Lech, 5.04. 2016 (23)

Rozgrywki: Puchar Polski

Nasza liczba: 450

Flagi: 8

Transport: autokary, auta, busy

Odległość: 389 km

Widzów: 4950

Relacja

*

Górnik ŁęcznaGórnik Łęczna - Lech, 9.04. 2016 (1)

Rozgrywki: liga

Nasza Liczba: 330

Flagi: 1

Transport: auta

Odległość: 500 km

Widzów: 6247

Relacja

*

Legia WarszawaLegia - Lech, 15.04. 2016 (15)

Rozgrywki: liga

Nasza liczba: 570

Flagi: 7

Transport: pociąg specjalny

Odległość: 300 km

Widzów: 28286

Relacja

*

Pogoń SzczecinPogoń - Lech, 23.04. 2016 (15)

Rozgrywki: liga

Nasza liczba: 578

Flagi: 7

Transport: pociąg specjalny

Odległość: 271 km

Widzów: 7754

Relacja

*

Legia WarszawaPP finał, Lech - Legia, 2.05. 2016 Lech sektory (3)

Rozgrywki: Puchar Polski

Nasza liczba: 11000

Flagi: 20

Transport: 10 pociągów specjalnych

Odległość: 300 km

Widzów: 48563

Relacja

*

Cracovia KrakówCracovia - Lech, 8.05. 2016 (2)

Rozgrywki: liga

Nasza Liczba: 400

Flagi: 1

Transport: auta, busy, bany rejsówki

Odległość: 450 km

Widzów: 10586

Relacja

*

Zagłębie LubinZagłębie - Lech, 11.05. 2016

Rozgrywki: liga

Nasza liczba: 1000

Flagi: 1

Transport: autokary, auta, busy

Odległość: 164 km

Widzów: 9489

Relacja

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress