10 lat kibicowskiej ogary na Fyrtlu

W tym roku mija 10 lat od momentu, gdy poznańscy kibole Kolejorza zorganizowali się w ramach swoich osiedlowych i dzielnicowych sekcji. Najbardziej prężnie, już od dekady, działają fanatycy z północnych dzielnic i osiedli, w chwili obecnej zrzeszeni pod szyldem Fyrtla Północ.

Kilka osób pytało o to jak się wszystko na Fyrtlu zaczęło dlatego postanowiliśmy opisać jak działały poszczególne dzielnice, dodatkowo dziś mija 10 lat od wyjazdu do Łodzi na mecz z Widzewem (7.03.2008) wtedy powstały pierwsze z sekcji które dały początek obecnemu Fyrtlowi Północ, mowa tu o Sekcji Wichrowe Wzgórze (jednego z osiedli na poznańskich Winogradach) oraz Sekcji Batorego (osiedle na Piątkowie).

Winogrady – w kolejnych dniach już po oficjalnych kibicowskich ustaleniach że Poznań ma się bardziej ogarnąć i zmobilizować do działania na osiedlach i ulicach zaczęły powstawać kolejne sekcje poza osiedlem Wichrowe Wzgórze powstały też sekcja na osiedlu Przyjaźni oraz Zwycięstwa. W latach swojej działalności sekcja Wichrowe Wzgórze zorganizowała parę udanych akcji, między innymi organizacja spotkania w XX LO z piłkarzami Lecha- na spotkaniu byli Piotr Reiss oraz Ivan Djurdjević, oraz spotkanie wigilijne z kombatantami AK. A na naszej dzielnicy w 2008 roku powstał pierwszy graf – Wichrowe Wzgórze. Po 2 latach została podjęta decyzja o połączeniu się w sekcję Winogrady dzięki czemu rozszerzyliśmy działalność, a nasza dzielnica zyskała kilkanaście nowych graffiti do tego przygotowaliśmy kilka opraw na WL Ligę w której występowaliśmy, oraz oprawy na mecze DWL, nie zaliczając żadnego zera na wyjazdach. Na Winogradach występują jeszcze „piłkarskie” grupy EW oraz Owsiana, które identyfikują się z Fyrtlem.

Drugą dzielnicą którą tworzy Fyrtel jest Piątkowo, tutaj sekcje również powstały na początku ogarki w 2008 roku podczas wyjazdu na mecz z Widzewem, natomiast głównym osiedlem które napędzało dzielnice była sekcja Batorego, oprócz niej powstały na terenie Piątkowa sekcje Chrobrego oraz Sobieskiego. Kibice z tej dzielnicy, tak samo jak na Winogradach w 2010 roku podjęli decyzję o tym żeby zamiast sekcji osiedlowych stworzyć sekcje dzielnicową. Sekcja Piątkowo posiadała także swoją flagę oraz na żadnym wyjeździe od powstania sekcji do połączenia w Fyrtel nie zaliczyła wyjazdowego zera, mając najliczniejszy wyjazd na finał w 2009 roku w 45 osób, oraz często zajmując wysoką pozycję w piłkarskich turniejach :)

W Fyrtlu zrzeszone są jeszcze 2 podpoznańskie miejscowości – Suchy Las oraz Koziegłowy.

Suchy Las przez lata działał pod skrótem SSL (Skórzewo – Suchy Las) udzielając się głównie w kwestii patriotycznej jak i piłkarskiej, razem z nimi działała liczna grupa osób z okolic Niepruszewa. SSL zorganizowało w tym czasie 2 turnieje charytatywne oraz opiekowali się jednym z domów dziecka znajdującym się na ich fyrtlu. Natomiast Koziegłowy były przez cały czas niezrzeszonym terenem na którym nie istniała żadna sekcja, natomiast część osób pochodzących z Koziegłów była zarówno w sekcji Winogrady jak i SSL. Dziś Koziegłowy to mocny bastion Fyrtla na którym w ostatnim czasie zostało zorganizowane racowisko na 99 rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego, do tego powstało 10 grafów, a już są
ściany i pomysły na kolejne :)

Wszystkie te tereny zjednoczyły się w lipcu 2014 roku tworząc Fyrtel Północ, dzięki któremu na całym terenie sprawnie malujemy grafy (od 2014 powstało ich już ponad 90), zajmując się corocznym sprzątaniem grobów Powstańców Wielkopolskich na poznańskiej Cytadeli, organizując łącznie w 3 ostatnie lata 4 turnieje kibicowskie czy chociażby tworząc 4 oprawy na meczach Drużyny Wiary Lecha, w tym dwie na derbowych meczach z TPSem na Winogradach. Oprócz osobnych działań braliśmy udziały we wszystkich akcjach organizowanych przez nasze stowarzyszenie.

Ostatnia dekada była dobrą pracą wykonaną przez setki osób, które przetoczyły się przez nasze sekcje w ciągu 10 lat, za co każdemu dziękujemy.

Uświadamiajcie się, rozwijajcie, róbcie coś dla Lecha- cokolwiek…