Pucharowe rozkminki 2015/16, faza grupowa Ligi Europy: AC Fiorentina Florencja

Po raz trzeci w ostatnich latach pojedziemy na pucharowy mecz Lecha do Włoch. Po Udine i Turynie przyszła pora na Florencję.

Dla porządku - w drugim spotkaniu wyjazdowym w fazie grupowej naszym przeciwnikiem będzie:

AC Fiorentina Florencja

Pierwszy mecz rozegrany zostanie we Florencji, 22 października o g. 19;00, zaś rewanż odbędzie się przy Bułgarskiej, 5 listopada o g. 21:05.

Dostaliśmy 2000 biletów, w cenie 20 euro. Wszelkie szczegóły, sprawdzone i oficjalne informacje na temat wyjazdu, będą tradycyjnie w temacie na forum.

Rywal na pewno ciekawy, chociaż kibicowsko przeżywający mocny kryzys. Generalnie jednak szykuje się najciekawszy wyjazd z wszystkich trzech w grupie.

Opcje transportowe

Sprawa prosta i oczywista. Drogą kołową mamy do pokonania około 1,5 tysiąca kilometrów. Najkrótsza opcja wynosi dokładnie 1471kilometrów i można ją pokonać szacunkowo w niecałe 15 godzin. Pamiętać należy o opłatach drogowych, w Austrii 10-dniowa winietka kosztuje 8,70 euro, zaś we Włoszech nasza trasa prowadzi fragmentem płatnej autostrady A1. Odcinek Bolonia - Florencja to koszt 7,90 euro. Poza tym mamy spory wybór opcji lotniczych, z lądowaniem w Mediolanie (Bergamo), Pizie, a także w Rzymie. Z lotnisk do Florencji kursują liczne pociągi i autobusy. Więcej właściwie nie ma co pisać, dotarcie do Florencji nie jest żadnym problemem.

Miasto

Sama Florencja jest oczywiście o wiele ciekawsze niż trasa. Informacyjnie, jest to stolica Toskanii, zamieszkana przez około 350 tysięcy osób.

Rozkminki Fiorentina miasto (1)

Florencja jak na włoskie miasto przystało to zasłużony i znany punkt na historycznej mapie Europy. Miejscowi przechwalają się - aczkolwiek mają ku temu powody - że ich Rozkminki Fiorentina ogólne (1)miasto jest jednym wielkim zabytkiem - perłą renesansu z największym dorobkiem, kultury i sztuki. Mówią to popijając lokalne wino (najlepsze pod Słońcem) i podziwiając okoliczne krajobrazy i panoramę miasta (również najpiękniejszą na świecie). Fakt, to tam zaczęto w XIV wieku bić floreny, które były przez pewien czas europejską walutą, tam też tworzona była wielka sztuka i kultura, na potwierdzenie czego wystarczy wymienić trzech twórców, którzy właśnie tam działali: Michała Anioła, Leonarda da Vinci i Niccolò Machiavellego. Generalnie trudno nas podejrzewać o wrażliwość na punkcie sztuki muzealnej i sakralnej, ale jeśli wśród nas ktoś taki się znajdzie, to nie będzie z pewnością narzekał. Dwie katedry (w tym Santa Maria del Fiore, 4. największa na świecie), 564 muzea i 738 kościołów pozwolą zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych i łaknących kulturalnych uniesień.

Rozkminki Fiorentina miasto (1)

Innym wystarczy zapewne zwykła eksploracja przestrzeni miejskiej, która bez znajomości kto, co i kiedy zbudował wystarczy, żeby zrozumieć, że jest się w nadzwyczajnym, zabytkowym i pięknym miejscu. Z resztą na tak krótkim wypadzie, we Florencji i tak nie da się zobaczyć wszystkiego. Miasto ma jednak ten plus, że wszystko jest blisko, a centrum jest bardzo skondensowane. Nie ma więc właściwie potrzeby jeżdżenia komunikacją, nie wspominając o poruszaniu się autem - to lepiej zostawić na parkingach poza centrum. Warto też mieć na uwadze, że z racji mocy atrakcji turystycznych ceny we Florencji nie są najniższe. To tyle, resztę niech uzmysłowią zdjęcia.

Zamieszczamy także mapkę Florencji, a także mapkę okolic miasta, obydwie z biura informacji turystycznej, zamieszczone na stronie kierunekwlochy.pl.

Klub

Przygotowując się na wyjazd, wypada przedstawić naszego rywala od strony sportowej. ACF Fiorentina został założony w 1926 roku i jest bardzo utytułowany. Dwa razy zdobyte scudetto Rozkminki Fiorentina ogólne (1)(sezony 1955/56 i 1968/69), sześć Pucharów Włoch a także jeden Superpuchar kraju, do tego wygrany Puchar Zdobywców Pucharów w sezonie 1960/61 oraz porażka w finale Pucharu Europy z wielkim Realem Madryt w sezonie 1956/57. Jednym słowem nieźle. Młodsi kibice kojarzą Violę z roli mocnej włoskiej drużyny (w cieniu Juve, Milanu, Interu, Lazio i Romy), która pokazała się kiedyś w Lidze Mistrzów.

Jednak Fiorentina stała się najbardziej rozpoznawalna dzięki jednemu człowiekowi: Gabrielowi Batistucie. Legenda, symbol i żywy pomnik. 168 goli w lidze, niesamowity występ i gol na Old Trafford z Manchesterem United, wierność klubowi przez 9 lat w trudnych czasach, a poza tym charakterystyczna fryzura i opaska, sprawiły że myśląc o Fiorentinie myślimy również o popularnym Batigolu.

Rozkminki Fiorentina ogólne (3)

Po erze genialnego Argentyńczyka nastąpił jednak czarny dzień w historii klubu - w 2002 roku Viola z powodu kłopotów finansowych została zdegradowana do Serie C2. Można więc rzec, że jest to polski trop, bo to na naszym podwórku często zdarzały się takie historie. Klub jednak szybko się pozbierał i wrócił do Serie A już w 2004 roku. Dwa lata później w wyniku afery Calciopoli, Fiorentinę ponownie zdegradowano, tym razem do Serie B, ale po odwołaniu zespół został w najwyższej klasie rozgrywkowej z ujemnymi punktami. Mimo tych zawirowań, Viola wyszła na prostą, w ostatnich dwóch sezonach zajmowała 4. miejsce w lidze, a w bieżącej kampanii lideruje w Serie A i nawet wymienia się ją w kontekście poważnego kandydata do scudetto.

Oficjalna strona klubu

Strona na facebooku

Stadion

Stadio Artemio Franchi, bo tak nazywa się obiekt gdzie swój mecze rozgrywa nasz grupowy rywal ma pojemność 47495 miejsc. Najważniejsze trybuny mają następującą pojemność: Fiesole – 11 699, Ferrovia – 10 395, Maraton – 10 462 oraz główna trybuna – 13 563. Większość miejsc jest niezadaszona, a generalnie stadion jest typowym włoskim obiektem, raczej oldskulowym, pełnym betonu i siermiężnych rozwiązań. Zbudowano go w roku 1931 i oczywiście przechodził od tamtej pory przebudowy, jednak nie na tyle gruntowne, by uznać go za nowoczesny obiekt.

Rozkminki Fiorentina stadion (1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJeśli chodzi o sektor gości to znajduje się on w narożniku i ma dość specyficzną budowę. Od reszty świata oddziela go bardzo wysoka siatka, 432 płoty oraz pleksi.

Rozkminki Fiorentina stadion (6)

Adres: Viale Manfredo Fanti, 14, 50137 Firenze

Rozkminki Fiorentina stadion (2)

Kibice

Na trybunach Artemio Franchi działa bardzo dużo różnych grup, tworzących ruch kibicowski na meczach Fiorentiny. Głównymi są: Ultras Viola & CAV - Colletivo Autonomo Viola. Poza nimi działalnością wyróżniają lub wyróżniały się: Legione Viola, Guelfi, Granducato, L’Alcool Campi, Vieussex, Settebello, Fiorenza 93, Firenze Ultras, Gruppo Storico Ultras V.’73, Aficionados, Urban Crew, Alterati , Fedelissimi , Bomber Group, Pazzi di lei, Sindrome Viola, Vecchio Stampo, Stati Liberi del Tifo, Viola Korps, Gruppo Signa i wiele, wiele innych jak to we Włoszech bywa. W sumie można by doliczyć się ponad 100 różnych ekip. Jedną z pierwszych była wymieniona powyżej Vieussex, która działała już od 1965 roku. Poza nimi najdłużej działa też Settebello, bo trzeba zaznaczyć, że obydwie działają do teraz. Zajmują miejsca w dwóch przeciwległych sektorach stadionu i działają: Vieussex w ramach Curva Ferrovia zaś Settebello w ramach Curva Fiesole, która dominuje na stadionie i nadaje mu rytm. Wspomniana jako jedna z aktywniejszych Ultras Viola, działa od 1973 roku i może pochwalić się bogatym kibolskim CV. W złotych latach Calcio, ale także w złotych latach włoskiego ruchu Ultras, grupa ta działała w najlepsze na wszystkich polach kibicowskiej aktywności. Grubszą historią wsławiła się grupa L’Alcool Campi, która podłożyła kiedyś ładunki wybuchowe w pociągu wiozącym na mecz fanów Bolonii. W wyniku incydentu zginął 14-letni kibic i ta sprawa przyczyniła się do zakończenia burzliwej działalności grupy.

Rozkminki Fiorentina (3)

Jeśli chodzi o poglądy to fani Fiorentiny generalnie kierują się zasadą ani w lewo ani w prawo. Nie da się ich przyporządkować do żadnej ze stron politycznych, ale mają na przykład kontakty z lewackim Livorno, a także łączy ich wieloletnia przyjaźń z mocno prawicową ekipą Hellas Verona.

Rozkminki Fiorentina (13)

Kibice Fiorentiny rzecz jasna mocno utożsamiają się ze swoim miastem i regionem, podstawą ich ruchu kibicowskiego jest przekonanie o wyjątkowości Florencji i pewnym DNA, które czyni ich lepszymi od innych ekip - pochodzących z mniej uduchowionych i ukulturalnionych miast. Historycznym wydarzeniem i pewnego rodzaju mitem, na którym kibice Violi zbudowali swoją tożsamość są zamierzchłe czasy XIII wieku, kiedy Italia pogrążona była w wojnach klanów i miast. We Florencji podobnie jak w innych miejscach ścierali się gwelfowie i gibelini. We Florencji władzę przejęli ci pierwsi (dzieląc się później na kolejne stronnictwa) i potykali się z innymi miastami, np. Sieną czy Arezzo. Czasy wręcz prehistoryczne, opowieści śmierdzą zagrzybiałą księgą z legendami o smokach, ale istotnie wiele kos pomiędzy włoskimi ekipami wzięło się właśnie z tamtych odległych i niezwiązanych z futbolem historii.

Rozkminki Fiorentina (12)

Fiorentina ma więc sporo wrogich ekip, a rywalizacja opiera się właśnie na zaszłościach i zależnościach historycznych. Największym rywalem ostatnich lat jest co prawda dla fioletowych Juventus, z którym złe stosunki trwają od początku lat 80-tych. Poza tym fani Violi nie lubią też Napoli i Internazionale, a także Palermo. Mimo to lokalni rywale wzbudzają często mocniejsze emocje. Mecz ze wspomnianą w historycznych doniesieniach Sieną nazywany jest właśnie Derbi d'Guelfi e Ghibellini. Tłumaczyć po wcześniejszym wykładzie chyba nie trzeba. Poza tym Fiorentina rozgrywa mecze derbowe z Empoli (okręg niedaleko Florencji), Bologną (najpopularniejszy klub obok Violi w tym regionie), Pisą, Livorno, Arezzo i innymi mniejszymi ekipami, z którymi jednak dawno się nie spotykała. Dla Fiorentiny także inne mecze są derbami - choćby te Centralnych Włoch - z Lazio i Romą. Z przyjaźni fioletowych poza Hellas Verona, można wymienić Torino, Modenę, a także... Sporting Lizbona. Jak widać po liście rywali fani Violi nie mogą narzekać na nudę.

Rozkminki Fiorentina (10)

Sami też nudni nie są, chociaż większość z poniższych obrazków to wcześniejsze lata ich działalności, bo podobnie jak cała włoska scena kibicowska trybuny Artemio Franchi nieco podupadły.

Rozkminki Fiorentina (1)

Fiorentina raz w historii grała z polskim klubem - 11 i 25 sierpnia 1999 roku rozegrała dwa mecze III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów z Widzewem.

Rozkminki Fiorentina ogólne (2)

Działalność, raczej oscylującą wokół piłki, prowadzi też polski fanklub Fiorentiny.

Strona kibicowska

Facebook