Wizyty kibiców Lecha Poznań na meczach Warty

Kilkukrotnie w ostatnich latach zdarzyło nam się być na meczach Warty, postanowiliśmy przypomnieć i podsumować te wizyty.

Historia naszych zgód to temat specyficzny. W latach dawnych, to znaczy osiemdziesiątych i wcześniejszych nasze kontakty z innymi klubami były raczej dość ożywione. W latach dziewięćdziesiątych przez pewien moment byliśmy sami, później zaś bardzo ostrożnie dobieraliśmy sobie przyjaciół. Z pięciu zawartych zgód utrzymały się cztery. Najdłużej kontakty trwają z kibicami KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, bo od roku 1992. Cztery lata później zawiązaliśmy przyjaźnie z Arką Gdynia i Cracovią Kraków, tworząc razem legendarną „Wielką Triadę”. Najmłodszą, najkrótszą i jedyną dotychczas zakończoną zgodą była ta z Zagłębiem Lubin, która trwała cztery lata, od 2005 do 2009 roku. Mimo jej zakończenia nasze stosunki z kibicami z miedziowego miasta są więcej niż dobre. Od 2009 roku natomiast, łączy nas układ z kibicami Łódzkiego Klubu Sportowego, który w 2017 roku przekształcił się w zgodę.

Wszystkie te kontakty na meczach, czyli w tej oficjalnej formie przejawiały się wzajemnym wspieraniem w różnych okazjach. Najczęściej spotykaliśmy się na meczach ważnych dla nas lub dla naszych przyjaciół, kiedy oni grali z jakimś naszym szczególnym rywalem lub wrogiem, lub też odwrotnie. Inną okazją były po prostu mecze w bliskiej odległości. W przypadku Poznania trudno było o „bliższą odległość”, niż położony na Wildzie Stadion Warty, nazywany popularnie „Ogródkiem”.

Warta, czyli klubik z historią, ale raczej piłkarską i zamierzchłą, bez szczególnych tradycji kibicowskich jest traktowana przez nas raczej obojętnie, chociaż według wielu to obciach i wstyd, że w Poznaniu są jacyś kibice, nie identyfikujący się z Lechem i noszący na swoich barwach kolor zielony. Mimo to, Warta od wielu, wielu lat jest już klubem dla dziadów i dzieciaków, a życie kibicowskie, jest tam raczej skromne. Ogranicza się do skromnego młyna, w których pojawiają się niewielkie, ale z reguły estetyczne i częste oprawy. Na przestrzeni lat było też kilkunastu fanatyków, którzy jeździli za Wartą po całej Polsce. Warciarze mieli też zgodę z Obrą Kościan. Istnienie tego klubu i jej kibiców nie jest dla nas żadnym problemem, po prostu jest sobie klub.

Wielu z kibiców Kolejorza nie miałoby pojęcia, że Warta jeszcze istnieje, gdyby nie to, że począwszy od roku 2007, przez sześć lat do roku 2013, regularnie grała z jedną z naszych zgód. I tak, począwszy od sezonu 2007/08, przez bite pięć sezonów wraz z jednym z naszych zgodowiczów odwiedzaliśmy mecze Warty. Kalendarzowo taki mecz nie odbył się tylko w roku 2010, ale rok później w 2011, dwukrotnie mieliśmy okazję wspierać nasze zgody na meczu z „Zielonymi”. Potem nastąpiła długa przerwa, aż w końcu w 2017 roku, w ramach rozgrywek II ligi, wybraliśmy się aby wesprzeć kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego, z którymi przed meczem przybiliśmy zgodę. Zarówno Warta jak i ŁKS na koniec sezonu awansowali do I ligi i po niemal roku ponownie wybraliśmy się wspierać naszych przyjaciół. Tym razem pewnym novum było miejsce rozgrywania spotkania. Mecz odbył się w Grodzisku Wielkopolskim, a powrót na stadion Dyskobolii był miłym przeżyciem zachęcającym do powspominania starych czasów.

Statystycznie rzecz biorąc, trzykrotnie byliśmy na meczu Warty z Arką, dwukrotnie na spotkaniu z KSZO oraz ŁKSem i po razie na potyczkach z Zagłębiem Lubin, i Cracovią. Ciekawostką jest fakt, że nie zawsze graliśmy w „Ogródku”, bo dwa mecze – z Arką i z KSZO w 2011 roku odbyły się na naszym stadionie, a jedno spotkanie z Łodzianami odbyło się w Grodzisku Wielkopolskim. Na Bułgarskiej grywaliśmy dlatego, że w Warcie stery objęła znana ze świerszczyków modelka i klub w ramach promocji rozgrywał swoje mecze na stadionie przy Bułgarskiej. Bilety były na początku za darmo, więc na spotkania Warty przychodziło sporo gawiedzi. Na meczach z Arką i Wartą oczywiście nie siedzieliśmy z namówioną na darmową kiełbę tłuszczą, ale byliśmy u siebie, w Kotle, skąd wspólnie z naszymi przyjaciółmi dopingowaliśmy Arkę i KSZO. Mecz z 2018 roku z ŁKSem był rozgrywany w Grodzisku, gdyż stadion Warty nie spełniał wymogów pierwszoligowych.

Oczywiście mecze były tylko dodatkiem, do pełnych atrakcji i melanżów, zgodowych weekendów. Tradycję tę warto kultywować i gdy tylko taka okazja się pojawi wspierać kluby, z których kibicami się przyjaźnimy i sympatyzujemy!

PS. Poza obecnością w celu wsparcia zaprzyjaźnionych klubów, zaliczyliśmy na meczach Warty jeszcze jedną wizytę. 7 maja 2011, czyli kilka dni po finale Pucharu Polski z Legią w Bydgoszczy, wojewoda na polecenie konDonka, zamknął stadion na nasz mecz z Górnikiem Zabrze. Dopingowaliśmy wtedy Kolejorza pod stadionem. Argumentem było realne zagrożenie dla przebiegu imprezy masowej związane z brakami w zabezpieczeniu obiektu (nowego, zbudowanego na Euro). Nie przeszkodziło to jednak zakłamanym psom i durniom na rządowych stanowiskach otworzyć jak gdyby nigdy nic stadionu, na mecz Warty z Sandecją, który odbył się dzień później! Wybraliśmy się więc około 50-osobową grupą na to spotkanie i na piętrze dzisiejszej trybuny imienia Henryka Czapczyka wywiesiliśmy transparent o szmacie Florku i okrzykami zaznaczyliśmy co o nim i o rządzie POpaprańców myślimy. Oczywiście pod stadionem zleciała się milicja, ale wszystkim udało się bezpiecznie opuścić obiekt i jego okolice.

 

SEZON 2007/08

Warta Poznań – Arka Gdynia

Stadion Warty

11 listopada 2007

Widzów: 2000

Arka: 400

Lech: 1100

Relacja

***

SEZON 2008/09

Warta Poznań – Zagłębie Lubin

Stadion Warty

4 października 2008

Widzów: 1500

Zagłębie: 200

Lech: 100

Relacja

***

SEZON 2009/10

Warta Poznań – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Stadion Warty

29 sierpnia 2009

Widzów: 2000

KSZO: 80

Lech: 700

Relacja

***

SEZON 2010/11

Warta Poznań – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Stadion Lecha

2 kwietnia 2011

Widzów: 15000

KSZO: 78

Lech: 500

Relacja

***

SEZON 2011/12

Warta Poznań – Arka Gdynia

Stadion Lecha

6 listopada 2011

Widzów: 4000

Arka: 470

Lech: 600

Relacja

***

SEZON 2012/13

Warta Poznań – Cracovia Kraków

Stadion Warty

14 września 2012

Widzów: 1600

Cracovia: 100

Lech: 300

Relacja

*

Warta Poznań – Arka Gdynia

Stadion Warty

9 marca 2013

Widzów: 1400

Arka: 600 (10 Zagłębie Lubin)

Lech: 400

Relacja

***

SEZON 2017/18

Warta Poznań – Łódzki Klub Sportowy

Stadion Warty

30 września 2017

Widzów: 1700

ŁKS: 700

Lech: 500

Relacja

 

***

SEZON 2018/19

Warta Poznań – Łódzki Klub Sportowy

Stadion Dyskobolii

27 sierpnia 2018

Widzów: 453

ŁKS: 200

Lech: 120

Relacja

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress