VII Marsz Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, 11.02.2017

Za nami siódmy juz Marsz Zwycięstwa który w tym roku przeszedł ulicami Ostrowa Wielkopolskiego.

W minioną sobotę przeszedł ulicami Ostrowa VII Marsz Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Jest to manifestacja patriotyczna, która odbywa się z inicjatywy kibiców Lecha Poznań, od 3 lat w różnych miastach Wielkopolski. Ma ona na celu przybliżyć nam historię największego udanego zrywu powstańczego Polaków.
VII Marsz Zwycięstwa, Ostrów Wlkp., 11.02. 2017 (3)
Jak relacjonują gospodarze tegorocznego wydarzenia:

W tym roku organizatorami i gospodarzami tej imprezy mieliśmy zaszczyt zostać my kibice z FC Ostrów. O godzinie 15:30 ruszyliśmy spod Domu Katolickiego przy Konkatedrze w kierunku pomnika Powstańców Wielkopolskich. Cały pochód liczył około 200 osób i został przyozdobiony wieloma flagami narodowymi i patriotycznymi. Na trasie Marszu zatrzymywaliśmy się kilkukrotnie by wspomnieć o takich wydarzeniach historycznych jak powstanie Republiki Ostrowskiej, pierwszych walkach powstańczych, które odbyły się na przedmieściach oraz wystąpieniu piłkarzy Ostrovii w roku 1917 przeciwko władzy pruskiej. Marsz zakończył się przemówieniem pod pomnikiem Powstania Wielkopolskiego, które nawiązywało do podpisanego 16 lutego 1919 roku rozejmu w Trewirze. Ta data powinna być znana każdemu z nas, ponieważ wiąże się ona z ostatecznym zwycięstwem Powstania. Ostatnim punktem naszego spotkania było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, przy odpalonych licznie racach.

VII Marsz Zwycięstwa, Ostrów Wlkp., 11.02. 2017 (7)

Marsz zatrzymał się także przy tablicy znajdującej się na ścianie byłego konwiktu arcybiskupiego, w murach którego w okresie zaboru pruskiego funkcjonowała tajna placówka Towarzystwa Tomasza Zana, podczas Powstania Wielkopolskiego kwatera gońców Towarzystwa Młodzieży „Pogotowie”, natomiast w Polsce niepodległej Komenda Hufca Harcerzy. Płyta została odsłonięta w 1988 roku z inicjatywy mieszkańców Ostrowa. Patronat nad obiektem pełni Komenda Hufca ZHP.

VII Marsz Zwycięstwa, Ostrów Wlkp., 11.02. 2017 (4)

Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim przybyłym na Marsz. W szczególności członkom Kibolskiego Klub Dyskusyjnego za pomoc techniczną i merytoryczną w organizacji Marszu, a także licznie przybyłym pozostałym kibicom Lecha Poznań, Ostrovii Ostrów, Pogoni Nowe Skalmierzyce i Kani Gostyń. Nie zabrakło również osób z Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej jak i mieszkańców Ostrowa, którzy postanowili spędzić razem z nami to sobotnie popołudnie.

VII Marsz Zwycięstwa, Ostrów Wlkp., 11.02. 2017 (5)

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!