Pucharowe rozkminki cz. 4: Szkocja lub Islandia
Zgodnie z powiedzeniem „dopóki piłka w grze” przyglądamy się opcjom, które możemy trafić w III rundzie.
W piątkowy poranek podzielono zespoły na grupy. Nasza prezentowała się dość ciekawie, żeby wymienić chociaż bułgarski Botew Płowdiw, albo słowacki Trenczyn. Niektórzy snuli już plany wypadu do Kijowa (gdzie mecze rozgrywa Ługańska Zoria). Wszystko popsuł Łysy i wylosował parę:
Motherwell FC /Ungmennafélagið Stjarnan
Jeśli oczywiście nasze gwiazdy wyeliminują Estończyków. Ewentualny wyjazd czeka nas 31 lipca, zaś w Poznaniu zagramy 7 sierpnia.
Motherwell FC
Miasto
Motherwell liczy nieco ponad 31 tysięcy mieszkańców. Jest położone około 25 kilometrów od Glasgow. Miasto jest raczej małym ośrodkiem przemysłowym, bez szczególnych atrakcji turystycznych. Dominuje tam raczej krajobraz industrialny. Na uwagę zasługuje neogotycka katedra, ukończona w 1900 roku. Należy do parafii rzymskokatolickiej. 5 lat wcześniej został oddany stadion Fir Park, o którym więcej poniżej.
Klub
Założony w 1886 roku. Zespół ma na koncie jedno mistrzostwo Szkocji a także 2 Puchary Szkocji i jeden Puchar Ligi. Motherwell ma też za sobą 6 epizodów w europejskich pucharach, z tego raz potyczkę z polskim zespołem. W sezonie 1991/92 Szkotów wyeliminował GKS Katowice. Podczas ostatniej przygody naszym potencjalnym rywalom udało się przebrnąć przez 3 rundy Ligi Europejskiej, jednak w ostatniej nie dali rady duńskiemu Odense BK.
Oficjalna strona klubu: http://www.motherwellfc.co.uk/
Strona na facebooku: https://www.facebook.com/motherwellfc?fref=ts
Stadion
Stadion Fir Park pomieści 13742 kibiców.
Adres: Fir Park Street, Motherwell, North Lanarkshire, ML1 2QN.
Kibice
Kibice Motherwell wystawiają dość liczny młyn, wywieszają wiele flag. Pomimo rzadkości tego zjawiska na Wyspach, na ich meczach pojawiały się śladowe ilości pirotechniki.
Stjarnan
Miasto
Klub ma siedzibę w mieście Garðabær. Leży ona na południowy zachód od stolicy Reykjavíku i liczy około 9 tysięcy mieszkańców. Stolica znajduje się bardzo blisko miasta, dość powiedzieć, że przez długi czas Garðabær było jej częścią. Miasteczko nie jest szczególnie ciekawe, można znaleźć w nim kościół z XIX wieku, jednak przeważa zabudowa modernistyczna.
Klub
Założono go w 1960 roku. Stjarnan tworzy kilka sekcji – poza piłkarską klub wystawia zawodników w piłce ręcznej, koszykówce, siatkówce i gimnastyce. Piłkarze nie mogą pochwalić się wielkimi sukcesami. Obecnie trwa najlepsza ich passa w historii – utrzymują się w najwyższej klasie rozgrywkowej od czterech sezonów, zaś w ostatnim zajęli 5 miejsce i byli finalistami pucharu. Zdecydowanie bardziej niż z piłkarskich umiejętności, piłkarze Stjarnan znani są ze specyficznych cieszynek po bramkach. Oto kompilacja najciekawszych:
Oficjalna strona klubu: http://stjarnan.is/
Profil na facebooku: https://www.facebook.com/pages/FC-Stjarnan/221769044519828?fref=ts
Stadion
Stjarnan rozgrywa swoje mecze na kameralnym stadioniku Samsung Völlurinn. Może on pomieścić 1000 osób, posiada sztuczną nawierzchnię i sztuczne oświetlenie.
Adres stadionu i klubu: Stjörnuheimilið. Ásgarður, Garðabær, 210.
Kibice
Mimo małej miejscowości i nikłych sukcesów, kibice Stjarnan są w miarę liczni i zorganizowani. W 2012 roku dostali nawet nagrodę za najlepszy doping dla swojej drużyny.
Fotki i informacje: wikipedia.pl, stadiony.net, icelandnews.is