Lech Poznań – Ruch Chorzów, 22.02.2015

Inauguracja wiosny na Bułgarskiej za nami. Na trybunach zgromadziło się 16672 kibiców i była to najlepsza frekwencja od październikowego meczu z Bełchatowem.

W tygodniu przed meczem trwała mobilizacja na akcję flagowisko. Akcję rozpromował też klub i w jej efekcie na całym stadionie pojawiły się różnej wielkości flagi i transparenty. Najwięcej flag było oczywiście w Kotle, w którym przeprowadzonych zostało kilka zmian mających na celu podnieść poziom dopingu, ale przede wszystkim zachować wizerunek i klimat tego miejsca.

Najbardziej niepopularną decyzją było wyproszenie z dołu przedstawicielek płci pięknej, które w ostatnich latach w coraz większej liczbie pojawiały się na dolnym poziomie Kotła. Oczywiście są wśród nas fanatyczki, które zaangażowaniem prześcigają niekiedy swoich kolegów, ale w ostatniej rundzie sporo było też randkujących par, „plecaków” i zagubionych gwiazd prosto z dyskoteki. Na stadionie jak wiadomo demokracji nie ma, a tym bardziej parytetów, więc zmiany zostały wprowadzone w życie. Ogólnie skład dolnego poziomu prezentował się przyzwoicie, co miało też przełożenie na doping.

Lech - Ruch 22.02. 2015 (17)

Ten był na dobrym poziomie, choć nie zabrakło słabszych momentów. Pierwszy podczas flagowiska w pierwszej połowie, a drugi po bramce dla gości. Końcówkę jednak udało się uratować dobrym wykonaniem Cała Polska zna i Każdy z nas to wie. Poza tym dobrze wyszło Skockie i Kolejorz gol, śpiewane po staremu z przejściem od wolnego tempa do szybkiego z klaskaniem.

Tego dnia nie zapomnieliśmy także o obecnych w sektorze gości przyjezdnych wraz ze swoimi zgodowiczami.

Lech - Ruch 22.02. 2015 (1)

Ci przyjechali autokarami i autami w 1060 osób i wywiesili 17 flag. Goście prowadzili dobry doping i na początku meczu, a także po golu na 2:1 byli momentami słyszalni z perspektywy Kotła.

Lech - Ruch 22.02. 2015 (11)

Nas na meczu wspierało 8 osób z KSZO z flagą, a także po kilka osób z Arki i Cracovii. Kocioł tym razem oflagowany był płótnami grup i fanklubów. Na przednim płocie pojawił się (podobnie jak w całej Polsce) transparent adresowany do zarządzających rozgrywkami o treści: „Ekstraklasa: Biszof, Animucki, Mrowiec Nic o nas bez nas!” odnoszący się do sytuacji na linii kibice – władze ligi. Przed rundą odbyły się bowiem rozmowy na temat wzajemnych relacji – jak pamiętamy po rundzie jesiennej sporo ekip w tym i my obciążonych było zakazami wyjazdowymi i karami finansowymi. Jak wiadomo zakazy wyjazdowe udało się znieść i pojechaliśmy do Szczecina, a dzisiaj Ruch mógł pojawić się u nas. Transparent ma jednak przypominać krawaciarzom, że niezależnie od ogromnych pieniędzy ładowanych przez sponsorów w tę ligę to nadal my jesteśmy główną jej siłą, szkoda że traktowaną w tak zły sposób.

Lech - Ruch 22.02. 2015 (4)

W Kotle wisiał też drugi transparent, odnośnie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Kilka tygodni temu jakiś zlewaczały publicysta na ponoć poczytnym blogu oburzał się, że nasze transparenty to „szmaty”, a kibicowskie inicjatywy, dzięki którym wielu Wielkopolan zwłaszcza młodych odkryło temat Powstania i jego znaczenia, nie mają nic wspólnego z patriotyzmem (!). Te wynurzenia i żałosne bzdury były tylko impulsem do wyrażenia tego co dawno już nam doskwierało. Tak jak jesteśmy wierni hasłu „Nie dla mediów wizerunku – tylko z dumy i szacunku” – tak nie da się nie dostrzec, że poza nami i kilkoma środowiskami tematu Powstania nie porusza nikt z władzami miasta i województwa na czele, a upamiętnienie tego wielkiego wydarzenia jest raczej skromne. Stąd nasze hasło, które widniało na piętrze Kotła w I połowie: „Nie obchodzi nas wcale płacz „autorytetów” – pamiętamy o Powstaniu przy bierności gabinetów”.

Lech - Ruch 22.02. 2015 (9)

Po meczu, z trudem, ale jednak wygranym piłkarze podeszli pod Kocioł i chwilę wspólnie pośpiewaliśmy, w tym ponownie Cała Polska zna na dwie strony.

Lech - Ruch 22.02. 2015 (15)

Więcej fot:

***

Przed nami teraz wyjazd na Cracovię, na który są jeszcze bilety. Mecz w terminie piątkowym, zaś weekend upłynie pod znakiem Żołnierzy Wyklętych. Z okazji Narodowego Dnia Ich pamięci sporo będzie się działo w całej Wielkopolsce. W obchody w wielu miastach aktywnie włącza się także nasze środowisko. Najwięcej będzie działo się w Pile (z Poznania w sobotę pojedzie tam autokar, są jeszcze miejsca, szczegóły w temacie na forum), nie będą próżnować też w Ostrowie Wielkopolskim i Kole. W Poznaniu także nie zabraknie wielu ciekawych wydarzeń, szczegóły w podanym wcześniej linku do forum.